środa, 22 lipca 2020

Przywory Opolskie - stare budynki

Przywory Opolskie

 Pierwsza wzmianka o wsi, należącej do szóstego beneficjum fundacji katolickiej, pochodzi z 1531 r., w 1687 r. wieś przyłączono do parafii prószkowskiej.  W 1627 żołnierze obozujący pod Opolem splądrowali młyn Mistritz (należący do Przywór) zabierając jego właścicielowi Michałowi Piechocie, posiadane przez niego pisemne przywileje. W 1630 r. cesarz Ferdynand II wznowił młynarzowi prawa sprzedając dodatkowo 1 łan roli. 
W latach 1723-1725 wieś należała do hrabiego Tenczina. Młynarz posiadał  karczmę. W 1783 r. było we wsi 10 domów i szkoła (w 1845 r. do tej szkoły uczęszczały również dzieci z Kątów i Miedzianej).W 1863 r. było tam dróżników kolejowych, gdyż linię kolejową z Opola do Kędzierzyna położono w 1845 r. ” (Wikipedia)


Nie ma chyba takiej strony internetowej, gdzie byłyby rozpisane wszystkie zabytki z Przywór. Dlatego tu zrobię zestawienie wszystkich zabytków z tej miejscowości.

Figura św. Jana Nepomucena z 1719 r. jest najstarszym zabytkiem we wsi.



Wśród pół znajduje się budynek z 1901 r.


Dotrzeć do niego można ulicą Polną.

Kościół Matki Boskiej Anielskiej wybudowano w 1923 r. Murowaną wieżę wybudowano dopiero w 1939 r.



Stacja kolejowa pochodzi z około 1895 r. 


Zdjęcie tej stacji zrobione około 1915 r. Fotografia jest z tej strony, gdzie można zobaczyć więcej starych zdjęć. 


Budynek z boku. 



Przy stacji znajduje się pompa.


Wnętrze budynku.



Myślałam, że stacja jest porzucona, na co wskazywały wybite szyby, ale jednak kartka na poniższym zdjęciu sugeruje, że budynek wciąż spełnia swoją funkcję.


Obok są tory, na których jeżdżą pociągi. Kolejny dowód, że stacja nie jest porzucona. Linię kolejową utworzono w 1845 r.



Na początku ulicy Dworcowej znajduje się dom z 1908 r.



A na końcu ulicy Dworcowej jest krzyż z 1929 r., będący miejscem śmierci Józefa Wawrzonek. Spróbowałam odczytać napisy, które są już prawie niewidoczne, jednak nie wiem, czy odczytałam wszystko prawidłowo.

„Ku pamięci naszego kochanego syna i brata, Józefowi Wawrzonkowi, który w kwiecie wieku, 20 lat, został zabrany przez Pana 16 maja 1929 r.”

Na dole jeszcze były jakieś napisy, dla mnie całkowicie nieczytelne. Może tam została opisana przyczyna jego śmierci.





Na pewno w Przyworach jest więcej starych budynków, ale nie posiadają one daty wybudowania, więc nie ma pewności, czy są one stare, czy tylko tak wyglądają.


Przypisy:

https://polska-org.pl/3452979,Przywory,Stacja_kolejowa_Przywory_Opolskie.html
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kościół_Matki_Boskiej_Anielskiej_w_Przyworach
http://tarnowopolski.pl/810/przywory.html
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Przywory_(województwo_opolskie)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz