Pałac w Kamieniu Śląskim
W XIII wieku zamek należał do rodu Odrowążów; kamieński ród Odrowąż wymarł w XVI wieku. Do 1660 roku zamek miał różnych właścicieli, aż w końcu kupiła go rodzina Larisch. W 1779 zmarł ostatni z rodu Larischów. W 1808 zmek stał się własnością rodziny Strachwitz, którzy byli spokrewnieni z Larischami. Strachwitzowie byli właścicielami zamku do końca II wojny światowej.
W 1138 roku w zamku urodził się św. Jacek Odrowąż.
Św. Jacek był dominikaninem i przyczynił się do ustanowienia Zakonu Kaznodziejskiego w Polsce. W 1594 roku został ogłoszonym świętym. |
Herb rodu Odrowąż |
Rodzina Larischów przebudowała zamek w stylu barokowym. Na początku XVIII wieku komnatę, w której narodził się św. Jacek, przebudowano na kaplicę.
Wejście do kaplicy |
Wewnątrz kaplicy |
Kościół w Kamieniu Śląskim
W 1271 roku po raz pierwszy wzmiankowano kościół. Był to drewniany budynek, który spłonął w XVII wieku (w czasie wojny 30-letniej). Po wojnie odbudowano kościół w barokowym stylu.
Przed XVI wiekiem patronem kościoła był św. Urban, potem św. Jacek.
Z Kamienia Śląskiego pochodzą również błogosławieni Czesław i Bronisława. Oboje żyli w XIII wieku, jak św. Jacek. Bronisława wstąpiła do zakonu norbertanek w Zwierzyńcu. Nazywana była dobrodziejką, ponieważ wspomagała ubogich. Jako błogosławiona została ogłoszona w 1839 roku. Czesław był krewnym św. Jacka i tak jak on został dominikaninem. Został ogłoszony błogosławionym w 1713 roku.
Wojciech Eljasz-Radzikowski - Widzenie bł. Bronisławy, 1849 |
Bł. Czesław w Austrii, 1717 |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz